איתותי הגוף ושפת הנפש - יוצרים מציאות

חיפוש מאמריםאיתותי הגוף

אור בגים

 • איתותי הגוף מסמנים את מפת הדרכים של הנפש

 • לקום בבוקר ולחוש את השכמות תפוסות, מדויק יותר, את השכמה הימנית. תגובות הפליאה והתסכול עולות. התגובה הפיסית הראשונית שלי הייתה להניע מעט את הכתפיים, ובהמשך לקום, להתארגן ליום העבודה, ולרוץ לכל ענייני היום. האם הקשבתי לגופי? האם טפלתי בו נכון בימים הקודמים? או בבוקרו של יום האירוע? ומה עם הסיבות הרגשיות? אולי לקחתי על עצמי יותר מידי? אולי העמסתי על עצמי מטלות מרובות, עד שלא השגחתי על גופי ועל נשמתי, עד שהגוף הגיב ושלח את איתותיו בעניין. מה במדויק אומרת לי השכמה התפוסה?

  האם אני קשובה לתגובות גופי במצבים שונים? קולטת את עצמי יותר ויותר בתגובות הפיסיות למצבים בהם אני חשה נינוחה, בהם מחוברת למוסיקה, לתנועה, לאומנות, וכנגד למצבים הסוגרים אותי פיסית כתגובת הגנה במצבים מעוררי כעס, עצב, תסכול. יכולה לקלוט גם צורך בתזוזות וניעור לאחר מצבים הדורשים ריכוז רב במיוחד כשהם גדושים בתסכול. בפגישות עם מטופלים, חשה אותם בגופי במקומות שונים. לעיתים מזהה את המקום המדויק, ולעיתים רק חשה את המועקה באזור החזה, עייפות, עצבנות, צימאון, רעב ועוד. חשה את הצורך להחזיר לעצמי את גופי, תוך שינוי מצב הגוף, נשימות, תזוזה וניעור. משתדלת להיות קשובה לתחושה הפיסית שגופי חווה במפגש, ולצרכים שלו ע"מ להשתחרר מחוויות אלה. 

 •  

  לגוף גם זיכרונות באמצעות תנועותיו וכל החושים. גופי זוכר את ההליכה לים כילדה וכנערה. מייד מתלווים המראות, הקולות, הריחות. המגע בחול, במים היום יזכיר לי את המגע של אז. ריח הכוסמת המתבשלת יעוררו בי חוויות משפחתיות פחות נעימות. ההכרה וההקשבה לשפה אמיתית ועשירה כל כך, הנמצאת שם עבורנו יכולה לקרב אותנו להבנת העצמי וצרכיו. 

  בהתייחסותי לאיתותי הגוף, אני יכולה היום להתחבר לדימויי החיות עפ"י שיטת נפש חיה, ולנסות לזהות חיה מסוימת על-פיה אני פועלת, ולאיזו חיה אני יכולה לקרוא לעזרה. תרגולן בגופי, מאפשרת הקשבה לאיתותי הגוף, ומענה לצורך, שהם מביעים. במהלך השבוע האחרון סייע בידי תרגול הנחש להשיג יתר ריכוז ומיקוד במשימות שונות.

  בתהליך השגת השלמות הפנימית חשוב לי להכיר ולכבד את המקומות בהם אני נמצאת, או האנשים בהם אני מטפלת, לשהות שם, לחוש אותם, ללמוד אותם. משם אני מכוונת למקומות הריפוי, שגם אותם עלי ללמוד כל פעם מחדש בהתאם לסיטואציה. יתכן שברגע מסוים אשים דגש על חלק מתנועה, המתאים יותר כרגע, אבחר בתגובה, גם אם שאובה מהידע הקודם שלי, המתאימה כרגע לי או לאחר, שתוביל ליציאה מהקושי, ותאפשר שינוי.

  אני מתייחסת בכך לאפשור השהיה בשני קטבים מנוגדים. בשפה התנועתית אנסה לאפשר את חקירת התנועה והתחושות הפיסיות והרגשיות בתוך מצב הקושי, ורק אז אנוע לקוטב השני המיטיב, תוך חקירת הדרך.

  אני מניחה את קיומן של תנודות אינסופיות בין הקטבים, היכולות לעטות גוונים שונים של אופי הקוטב, של עוצמת הרגשות בו, ואופי התנודתיות ביניהם. כך, למשל, אני עשויה לחוש כאב על אירוע ילדות מסוים או על סיטואציה עכשווית. יתכן שאחוש את האירועים בעוצמות שונות, ברגשות שונים, בדפוסי התנהגות המוכרים לי, שיקבלו דגשים שונים. אני רואה חשיבות בשהייה במקום זה בהתאם לצורך באותו הזמן, להרשות לעצמי לחוש את הרגשות, לקבל את עצמי גם בכך וגם בדפוסי התנהגותי, ובמקביל גם של אחרים. כן ארצה למצוא את הכלי המניע לכיוון הקוטב השני, לעשות בו שימוש ולהיות מסוגלת לצאת מהכאב למקום של נינוחות. רוצה לאפשר גם את המקום הזה מתוך קבלה מלאה ללא אשמה או ביקורתיות. גם לקבלת התנודתיות חשיבות מרובה בתהליך להשגת השלמות הפנימית. יש בכך גורם מרגיע המותאם לתנועת החיים של כיווץ והרפיה. אם אכיר בכך, שגם אם עדיין אחוש כאב, אהיה מסוגלת לפעול ולנוע להרגעתו, אחוש רווחה ופחות בהלה ולחץ  מעצם הישנותו. כך גם לא אחוש אכזבה נוראית, כשהתחושות הטובות תעלמנה לפרקי זמן מסוימים. זוהי תנועת החיים הטבעית.

  גילה ונדל מתמחה בטיפול רגשי בשיטת "נפש חיה"

אודות כותב/ת המאמר
אור בגים
אור בגים
צרו עימי קשר
X

צרו קשר

אודות
מייסדת שיטת "נפש חיה" - לימוד נתיב השלמות הפנימית, מטפלת רגשית רב - חושית, מתמחה בתנועה ובמגע. מטפלת בילדים, מתבגרים ומבוגרים.
המתן

Auto onPageLoad Popup

*אני רוצה לקבל תכנים מעצימים בתחומים הבאים:

כתובת הדוא"ל שתמסרו לא תועבר לכל גורם חיצוני, גם אנחנו שונאים ספאם.